Müük ja Tehnilised küsimused
Helista meile: +372 5668 1714

Midas DP48 monitormikser - kellele ja milleks?

Midas DP48 monitormikser - kellele ja milleks?
Midas DP48
Midas DP48

€344,00

Midas DP48MB
Midas DP48MB

€56,00

Midas M32R Live
Midas M32R Live

€1 899,00

Midas DP48 puhul on tegemist üsna värske seadmega ja ilma pikema sissejuhatuseta asun kohe asja kallale. Seade on meil juba paar nädalat riiulis oma järge oodanud ja põhiline küsimus mis mind isiklikult vaevas...kellele Midas DP48 siis mõeldud on? Nime, 48-kanaliga personaalne monitormikser, järgi võiks arvata, et tegemist on miniatuurse helimeestele suunatud uue mänguasjaga. Paarikümne minuti põhjal, mil ma mikseriga tutvusin, saan öelda, et tegemist on samal ajal võimeka kuid siiski piiratud funktsionaalsusega artistiabiga.


Midas DP48 personaalmikser
Midas DP48 ja M32R Live V4


Miks võimeka aga samas piiratud? Kes artisti kontrollitava monitooringuga kokku on puutunud, sellele on ilmselt tuttav Behringer P16 16-kanaliga monitorisüsteem. DP48 puhul, nagu nimest aimata, on tegemist 48-kanaliga mikseriga, mis saab oma signaali Midas või Behringer helipuldist AES50 pordi kaudu. Mikseril on kaks töörežiimi, single ja dual, ehk et korraga on võimalik kuni kahel esinejal teha personaalne stereomix. Põnev osa kogu asja juures on see, et mixi kohandamiseks on võimalik valida 12 grupi hulgast ning määrata ka ära nö "oma" mix omaette nivooregulaatoriga.


Kuidas mixida? Ma vist juba mainisin, et oli põnev aga tegelikult alles läheb päris heaks. Kui muud lisaseadmed korraks kõrvale jätta siis lihtsustatud näitena kasutasin Midas M32R Live helipuldist ja DP48'st koosnevat süsteemi, mis olid omavahel ühendatud AES50 portide kaudu Cat5e kaabliga. Kuna uute funktsioonide tundmaõppimiseks eelistan kasutada võimalikult realistlikke situatsioone siis kõigepealt tekitasin endale ühe multitrack salvestuse SD-kaardile, mida oleks pärast hea puldist käitada. Vahepalana olgu öeldud, et DN32-Live laienduskaardiga varustatud M32R Live V4 tarkvaraga puldi signaali routing'u võimekusest annab tunnistust see, et meelepärane lugu sai SD kaardile multitrackina salvestatud samal ajal USB-pordi kaudu arvutist muusikat maha mängides.


Teema juurde tagasi tulles, nüüd kus lugu puldis valmis, oli paras aeg DP48 mikser sisse lülitada. Toite sai seade praegusel juhul veel adapterist aga peatselt lisanduva Midas HUB4 jaotuskeskuse süsteemi lisamisel kaob ka vajadus selle järgi. Monitormiksi tegemiseks on mitu erinevat võimalust. Signaali saab DP48'sse saata kas foh'i pulti jõudvad kanalid ükshaaval, mix gruppidena või nende erinevate variatsioonidena. Kui esimene, kanali haaval mixi tegemine võib artistile esimese hooga ajamahukas tunduda siis helimehe poolt ettevalmistatud trummi, kitarri, vokaali jms gruppide vahel sobiva balansi leidmine on uskumatult lihtne. Kiirem viis on menüüst leida funktsioon Assign by Name või Assign by color ja personaalne monitormikser suunab sisendkanalid gruppidesse vastavalt valitud funktsioonile, saades info ka helipuldis määratud kanalinimede kohta.


Midas DP48 personaalmikserile on sisse ehitatud ka 3-ribaline ekvalaiser, compressor ja reverb. Kui ma enne mainisin piiratud funktsionaalsust siis mõtlesin seda parima omadusena. Näiteks on kolmeribalisel parameetrilisel ekvalaiseril laius (Q-parameeter) fikseeritud ja compressoril puuduvad spetsiifilisi teadmisi eeldavad seaded. Ühest küljest peab live oludes kasutatav professionaalne seade olema võimalusterohke, teisalt ei tohi tema kasutamine olla keeruline ega aeganõudev.


Lisaks kõigele eelnevale on mikseril veel lisa analoogsisendid ja SD-kaardi pesaga 2-realine salvestaja ja ma ilmselt ei eksi kui ma ütlen, et kõrvamix'i juures vaata et kõige olulisem osa, audience mikrofon, on Midas DP48'le juba sisseehitatud. Mainimist väärib ka kõrvu liigse helinivoo eest kaitsev limiter'i funktsioon.


Midas DP48 closeup
Midas DP48 taustvalgusega nupud


 


Priit Kivimägi


Minu rolliks Heliart meeskonnas on heliseadmete müük, hooldus ja remont.


 


 


2020-02-13 21:49:45

0