Müük ja Tehnilised küsimused
Helista meile: +372 5668 1714

Kolm lihtsat viisi kuidas ühendada mikrofon või instrument arvutiga.

Kolm lihtsat viisi kuidas ühendada mikrofon või instrument arvutiga.
Midas MR18
Midas MR18

€649,00

Behringer XR12
Behringer XR12

€264,00

Behringer Xenyx Q1204USB
Behringer Xenyx Q1204USB

€153,00

Behringer U-Phoria UMC204HD
Behringer U-Phoria UMC204HD

€94,00

Behringer U-Phoria UMC404HD
Behringer U-Phoria UMC404HD

€121,00

Behringer WING
Behringer WING

€2 990,00

Behringer C1 U
Behringer C1 U

€45,00

Ajal, mil inimesed veedavad rohkem aega kodus, on paljudel tekkinud vajadus ühendada väline heliallikas arvutiga. Olenemata sellest, kas tegemist on mikrofoni, instrumendi, mõne muu heliseadmega või on heliallikaid mitu, on lahenduskäik sarnane. Olgu öeldud et erandiks on ühe (usb)mikrofoni ühendamine, aga sellest õige pea.


Kuidas siis saada oma hääl või instrumendi heli arvutisse? Lahendusi on mitu.


Esimene, ilmselt ka kõige lihtsam viis, on kasutada välist helikaarti.


Usb helikaart
Behringer USB helikaardid


Helikaardil võib olla 1, 2 või ka rohkem sisendeid mikrofonide, instrumentide jms ühendamiseks. Lihtsalt öeldes muundab helikaart analoog-helisignaali, arvutile arusaadavaks, digitaalseks signaaliks ning vajadusel ka vastupidi, võimaldades arvutist heli saata näiteks välistesse kõlaritesse. Helikaardi ühendamine arvutiga on reeglina lihtne ega vaja erilisi tehnilisi teadmisi. Olenevalt arvuti operatsioonisüsteemist, võib usb helikaardi kasutamiseks olla vajalik draiveri installeerimine (draiverid on leitavad tootja kodulehelt). Kui arvuti ja helikaardi ühendus on edukalt lõpule viidud, ilmub arvuti heliseadmete nimistusse lisaks sisemistele, ka väline helikaart, mida saab kasutatava tarkvara seadetes heliallikaks määrata. Sisendkanali helinivood saab näiteks Behringer U-Phoria UMC helikaartidel reguleerida helikaardi esipaneeli olevast GAIN nupust. Oluline on reguleerimisel jälgida, et nivoo püsiks allpool moonutuste piirkonda. Moonutatud helisignaalist annab märku punane CLIP tähisega LED indikaator. Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata ka sellele, et helikaardiga ühendatud mikrofoni signaali ei suunataks arvuti kõlaritesse. Paremal juhul tekitab see ebameeldiva kaja, halvemal võib lõppeda "vile" põhjustatud ülekoormusest kõlarite riknemisega.


 


Välise helisignaali arvutiga ühendamiseks on veel teinegi, natuke loomingulisem viis. Paljudel kaasaegsetel analoog- ja digitaalsetele helipultidele on sisseehitatud usb-liides, mis tähendab, et lisaks tavapärasele eesmärgile, täidavad sellised puldid ka helikaardi ülesandeid.


USB liidesega analoog helipult
USB liidesega Behringer analoog helipult


Enamasti võimaldavad sellised analooghelipuldid arvutisse saata kõikide sisendkanalite summeeritud stereosignaali. Lihtsamalt öelduna - olenemata helipulti ühendatud sisendite (nt. mikrofonide, instrumentide jms) arvust "näeb" aruti neid stereo heliallikana (parem/vasak).


 


Digitaalsed, USB liidesega helipuldid võimaldavad kõikide sisendkanalite arvutisse edasi saatmist . Näiteks Midas MR18 või Behringer XR18 helipultidel on 16 mikrofoni sisendit ja neid kõiki on võimalik eraldi muusikatöötlustarkvaraga salvestada.


Midas MR18 digitaalne helipult
Midas MR18 digitaalne helipult


Olenevalt digitaalse helipuldi võimekusest, saab usb-liidese kaudu arvutisse saata kuni 48-kanalit eraldi salvestatavat helisignaali. Näiteks Midas M32R Live võimaldab arvutisse saata 32- ja Behringer WING 48-kanalit helisignaali.


 


Behringer WING 48-kanaliga digitaalne helipult
Behringer WING 48-kanaliga digitaalne helipult


 


Kolmas, minimalistlik lahendus koosneb USB-mikrofonist ja kaablist. Suurimaks eeliseks on kompaktsus, kuna USB-mikrofonile on liides sisse ehitatud ning puudub lisaseadmete vajadus. USB-mikrofoni helinivood saab reguleerida arvuti seadetest. USB-mikrofon sobib nt podcasti tegemiseks, kui arvutiga on vaja ühendada üks mikrofon.


Behringer C1 U USB mikrofon
Behringer C1-U


 


 


Priit Kivimägi


Minu rolliks Heliart OÜ meeskonnas on heliseadmete müük, hooldus ja remont.


 


 


2020-04-17 15:32:41

0