Müük ja Tehnilised küsimused
Helista meile: +372 5668 1714

Miks paigaldada oma Midas M32 seeria digitaalsele helipuldile uus V4 tarkvara?

Miks paigaldada oma Midas M32 seeria digitaalsele helipuldile uus V4 tarkvara?
Midas M32C
Midas M32C

€614,00

Midas M32R Live
Midas M32R Live

€1 899,00

Midas M32 Live
Midas M32 Live

€3 265,00

Ilmselt ei tule kellelegi üllatusena, et digitaalsete helipultide erinevad elektromehhaanilised ja elektroonilised osad sh. ka graafiline kasutajaliides, saavad oma instruktsioonid tarkvaralt. Nagu tarkvarade puhul ikka, on mõistlik neid kaasaegsetena hoida. Selle poolest ei ole erandiks ka helipuldid. Aga kui kõik töötab siis miks on vaja helipuldi tarkvara ikkagi uuendada? Tõsi, töötavat asja ei olegi vaja parandada. Kui olemasolev süsteem on laitmatult toiminud ja kasutajana sa millestki puudust ei tunne, siis esialgu kiirustada ei ole tõesti tarvis. Oluline on aga silmas pidada, et helipult ei ole enam eraldiseisev signaalitöötlusseade, vaid osa lokaalsest andmeside võrgust. Mida aeg edasi, seda keerulisemaks see võrk muutub ning tõrgeteta töö eelduseks on, et kõik võrku ühendatud seadmed saaksid instruktsioonidest ühtemoodi aru.


2019. aasta teises pooles ilmusid esimesed viited uuest V4-nime kandvast Midas M32 seeria helipultidele mõeldud tarkvarast. Esimesed infokillud olid üsna tagasihoidlikud ja enamasti visuaalset laadi aga aimata oli, et tulemas on midagi täiesti omalaadset. Tehnoloogilises mõttes on 5 aastat meeletult pikk aeg. Tõsiasi, et M32'le sedalaadi uuendus välja lasti tähendab, et insenerid on omal ajal riistvara disainides omajagu "hobujõude" kaane alla peitnud.


Midas M32R Live
Midas M32R Live


Kirjutamise hetkeks kannab viimane saadaolev uue põlvkonna V4 tarkvaraversioon numbrit 4.02. ja vastavalt kasutajate tagasisidele arendatakse seda ka jõudumööda edasi. V4 toob endaga kaasa mitme lehekülje jagu uuendusi ja parendusi ning kõiki ma siin paraku läbi käia ei jõua. Kellel on huvi detailsemalt tutvuda, siis tarkvara-failiga on kaasas ka release notes. Tarkvaraversiooni 4.02 saab alla laadida siit.


Järgnevalt toon välja enda arvates olulisimad muudatused. Tarkvara uuendamine on tehtud kasutajale võrdlemisi lihtsaks aga nagu ikka. Enne tarkvara paigaldamist veendu, et puldi toitekaabel oleks kindlalt oma pesas ja toite katkemine uuenduse käigus oleks välistatud! Olles faili alla laadinud ja lahti pakkinud, leiate avanenud kaustast lisaks M32 uuele tarkvarale ka versiooni uuendusi kirjeldava tekstifaili. Suure tõenäosusega, on enamik kasutajaid tarkvarauuendusega kokku puutunud ega vaja pikemaid juhiseid, aga neile, kellel on see protseduur esimest korda ees, kiire juhend:


1) Salvesta lahtipakitud tarkvara fail (hetkel kannab nime dcp_corefs_release-4.02.update) USB mälupulga juurkataloogi


2) Lülita helipult sisse. (Soovitav on enne tarkvara uuendama asumist show-fail varundada)


2) Ühenda mälupulk helipuldi ekraani kõrval asuvasse usb-pessa


3) Mine Setup->Global ning vali ekraani vaskus all nurgas olevast aknast UpdateFw


NB! Kindlasti ära lülita pulti uuenduse käigus välja.


Kindlasti soovitan uue tarkvaraga tutvumiseks aega varuda. Kuigi pärast V4 paigaldamist on pult endiselt M32/R/C ja uut kuju ei võta, siis graafiline kasutajaliides ning uued funktsioonid vajavad igal juhul harjumist. Õppimiskõver on individuaalne aga kas selle tõusu peaks üritusel määrama hakkama on iseasi.


Pärast tarkvara uuendamist kuvatakse infoaken kõikide põhiliste uuendustega. Hiljem on seda võimalik vaadata Setup->Global ja seejärel Firmware lahtri päisele klikates.


Infoakna sulgudes on avanev uus HD96-hõnguline graafika täpselt see mida olin oodanud.


Mida M32 V4 Global view
V4 Global lehe vaade


Kui värvilisem ja struktureeritum vaade kõrvale jätta, on põhiline seadete lehekülg sisult sama. Ainsaks erandiks on lisandunud Backup-lahter, mis võimaldab puldi seadeid varundada ja taastada.


Kes mõtleb, et ainult taustavärvi muutmisega uuendus piirdub, eksib. Minu isiklik arvamus on, et visuaalse poole pealt on kõik palju ülevaatlikum ja kiiremini leitav. Silm õpib kiirelt tuttavaid värve üles leidma ja uuendus teeb seega vajaliku info kiiremini kättesaadavaks. Muuhulgas on uuenendud ka kanalitele määratavad ikoonid, kanalinimede soovituslik kiirlisamine ning ka varasemalt pisut aeganõudnud klaviatuur. Tõsi, uus on kasutajasõbralikum, aga vajab vanalt versioonilt tulles hetke harjumiseks.


Midas V4 keyboard
Uuenenud klaviatuur


Kui muid värviparandusi võib pidada esteetilist laadi uuendusteks, siis kindlat praktilist väärtust omab Metering-vaates kanalitele määratud värve markeeriv ülevaade. Varasemast, monotoonsest, vilkuvate nivooindikaatoritega leheküljest on saanud PRO-seerialikult kõnetav infoallikas. Ka on lisandunud uue kujundusega pop-up aknad ja funktsioonidele kinnitust nõudvaid teatised. Mööda menüü-lehekülgi ringi liikudes on põhifunktsionaalsus jäänud mõistagi samaks aga lehekülgi/vaateid on grupeeritud funktsionaalsuse järgi. Näiteks kanali Config aknasse on lisandunud ka seni puudunud kõrgpääsu (Low cut) filtri eelvaade. Kokkuvõtteks on visuaalset laadi uuendusi küllaga, aga sellega nimekiri ei piirdu.


Midas M32 üldseadetesse juurde tulnud võimalustest on põhilisemad:


- heeblite kiiresse ja aegalasesse režiimi lülitus


- kasutaja poolt määratav boot ja lukustus ekraani taustapilt


- M32C helipuldi varundamine ja üleslaadimine (export/load)


- Midas DP48 / HUB4 tugi


Midas DP48 support
DP48 tugi


 


Kõige olulisema uuenduse on läbi teinud minu isiklik lemmik - Routing. Lisandunud on point-to-point signaali suunamise võimalus. Selle pikem lahkamine võtaks ilmselt rohkem aega kui otstarbekas, aga uuest võimekusest siiski lühike näide.


Varasema Routing->Home-vaate akna viimane veerg, mis enne kandis nime Aux In Remap, on saanud võimalusi paremini kirjeldava nimetuse - Aux In. Viimasesse veergu on nüüd lisanud valikuna User-nime kandvad signaaliallikad.


Uut, väliste signaaliallikate kogumit nimetatakse nüüd Blockiks ja sisemist, kasutaja poolt määratavat sisemist signaalijaotust, Patch Point.


Näitena. Kui Midas M32 helipuldile on ühendatud DL251 (48/16) stagebox siis varem sai ühe kaabliga pulti 8-plokkidena suunata järjestikused sisendid 1-32. Uus point-to-point funktsioon võimaldab User plokki määrata kõiki AES50 porti suunatud kanaleid (M32 48kHz puhul maksimaalselt 48). Ehk kui kasutaja plokki määrata sisendid AES50-33 -> User 1 AES50-34 ->User 2 jne. on võimalik Aux layerile saada stageboxist sisendid 33-38. Aux layeri sisendkanalid ei võimalda küll kogu protsessinguvõimsust kasutada aga teatud tingimustes on järjestikused 1-38 kanalit oluliseks laienduseks.


Midas M32 V4 routing
Point-to-point routing


 


Vaatamata rohkematele võimalustele signaale digitaalselt suunata, meeldib mulle isiklikult igapäevatöös asju lihtsana hoida ja vana head xlr-patchi veel nurka ei viska. Vaatamata sellele, on hea teada, et PRO seerialt tuttav käepärane avatud arhitektuuriga signaalijaotus, on vajadusel olemas.


 


Priit Kivimägi


Minu rolliks Heliart meeskonnas on heliseadmete müük, hooldus ja remont


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


2020-02-04 22:34:51

0